O studiju
Opći podaci o studiju
Hrvatska je država koja se svojim velikim dijelom oslanja na more, stoga je prirodan povećani interes svekolike zajednice za njegovu zaštitu, uz smišljeno i znanstveno opravdano očuvanje njegovih resursa. Nedvojbeno je da je znanost o moru svoju pravu afirmaciju doživjela u drugoj polovini 20. stoljeća. Tada nažalost započinju i najveći ekološki problemi vezani uz more, ali se istovremeno povećava svijest ljudske zajednice o potrebi njegove zaštite.
Glavni cilj znanosti o moru je očuvanje kvalitete morskog ekosustava i njegove biološke raznolikosti, uz istovremeni održivi razvoj ljudske zajednice uz more. Stoga je prvenstveni cilj studija Znanosti o moru obrazovanje stručnjaka koji će raditi na pitanjima zaštite mora i na pitanjima unaprjeđivanja iskorištavanja mora na održiv način. U posljednjih 50 godina znanost o moru postala je interdisciplinarno područje koje obuhvaća mnoge discipline prirodoslovnih, tehničkih i biotehničkih znanosti. Stoga se danas jasno iskazuje potreba za školovanjem takvih visokoobrazovnih profila koji će se moći uključiti u djelatnost vezanu za zaštitu mora, sukladno visokim ekološkim standardima u njegovoj eksploataciji i planiranju razvoja prostora uz more.
Takav profil stručnjaka, kojima znanost o moru nije sredstvo nego cilj struke, treba steći posebno znanje o osnovnim mehanizmima koji uvjetuju procese u moru; o sustavu raspodjele vodenih masa, hranjivih soli, proizvodnji i raspodjeli organske tvari po trofičkim razinama hranidbenog lanca; izvorima i sudbini osnovnih skupina zagađivala i o njihovim biološkim učincima, te o specifičnim procesima vezanim uz osnovne fiziološke i biokemijske mehanizme reakcija morskih organizama na nagle (kratkoročne) i spore (dugoročne) promjene biotskih i abiotskih uvjeta u moru, bilo prirodnih ali često i izazvanih djelovanjem čovjeka. U Hrvatskoj nije do sada organiziran takav preddiplomski program, premda znanost o moru danas čini osnovu interdisciplinarnih studija na mnogim europskim i američkim sveučilištima.
Opis studija
Studij Znanost o moru mogu upisati pristupnici koji su završili gimnaziju ili četverogodišnju srednju školu prirodoslovnog usmjerenja. Razredbeni postupak obuhvaća selekciju na temelju uspjeha u srednjoj školi i polaganje razredbenog ispita iz predmeta: biologija, kemija i fizika.
Studij traje tri godine (6 semestara), a završetkom student/studentica stječe akademski naziv prvostupnik/prvostupnica (Baccalaureus/Baccalaurea) znanosti o moru.
Prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) znanosti o moru bit će osposobljen/ osposobljena za stručni rad u laboratorijskim, tehničkim i složenijim poslovima vezanima uz istraživanja iz primijenjene znanosti o moru, te za organizaciju i provođenje mjerenja u okviru ekoloških studija vezanih uz more, kao i za unaprjeđivanje praktične primjene rezultata istraživanja na području zaštite ekosustava mora i priobalja. Ti poslovi uključuju:
- korištenje opreme i laboratorijskih metoda u analizi fizikalnih i kemijskih svojstava mora,
- laboratorijska i terenska istraživanja i analize osnovnih oceanografskih parametara,
- prikupljanje i pripremu uzoraka morske vode, sedimenta i morskih organizama,
- računalnu obrada i razvrstavanje oceanografskih podataka,
- stručnu pomoć u terenskim i laboratorijskim istraživanjima,
- te nakon stjecanja iskustva i predlaganje i vođenje studija o utjecaju na ekosustav mora.
Područje rada Prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) znanosti o moru može biti:
- zaštita i upravljanje morskim resursima,
- organizacija i evaluacija ekoloških studija koje se odnose na more,
- osiguravanje visokih ekoloških standarda u sustavu odlučivanja o održivom razvoju mora i priobalja u jedinicama lokalne samouprave i šire društvene zajednice,
- razvoj i održavanje odnosa znanstvene zajednice i centara odlučivanja lokalne samouprave i države u problemima zaštite i razvoja morskog ekosustava,
- obavljanje tehničkih i stručnih poslova u znanstvenim i drugim istraživačkim i nastavnim institucijama.